İnşaat alanlarında ve projelerinde kullanılmakta olan mobil beton santrali, beton yapımı için hızlı bir teknolojiye sahiptir. Katkı malzemeleri kullanılarak, agrega ve çimento ile su birleşiminden elde edilen bir beton özelliğine sahiptir. Aynı zamanda hassas tartı ve mikser ile karıştırma işlemi yaparak, yüksek kalitede bir imalat sistemi ortaya koymaktadır. 

Beton Santrali Nasıl Çalışır?

Gelişen teknolojiyle birlikte, mobil beton santrali hızlı bir kullanım sunmaktadır. Mobil kullanım imkanı ile sabit beton üretiminden, hareketli bir biçime geçilmiş, bu sayede inşaat alanında beton üretimi sağlanmaya başlamıştır. 3 üniteden oluşmakta olan santral, beton üretimi haznesi, mikser ve döküm işlemlerini aynı anda yapabilmektedir. Mobil bir şase üzerinde çalışmakta olan bu mekanizma, tır çekicisi ile taşınarak hızlı bir takviye işlemi yapılmasını sağlamaktadır.

İnşaatın temellerini oluşturmakta olan beton, inşaat işlerinin en çok aksamasına enden olan maddelerden biridir. Bunun için inşaat alanında kullanılabilir mobil beton makineleri, maddi olarak da zaman olarak da büyük bir tasarrufun kapılarını firmalara açmaktadır. 

Beton Santrali Özellikleri Nelerdir?

Su kantarı ve kimyasal katkı kantarının bulunduğu mobil beton santrali, agrega tartım konveyörü ile çimento kantarı ve suyun karışımından homojen bir dağılım elde edilmesini sağlamaktadır. Profesyonel bir kullanım ve avantajlı bir imalat elde edilen bu üniteler, otomatik olarak çalışmaktadır. Kurulan santral, karayolu sevkiyatıyla kullanılabilmektedir. 

  • Ana ünite üzerinden çalışmakta ve bütün bilgisayar sistemlerini kontrol edebilmektedir. 
  • Maddelerin homojen dağılımını ve karışımını sağlar. 
  • Nakliyat sistemi oldukça kolay, kontrol kabinin katlanarak transporta uygun şekil alması sağlanabilmektedir. 
  • Çimento silosu, helezonu ve silo filtresiyle birlikte çalışmaktadır. 
  • 2. tip agrega ön besleme sistemine sahiptir. 
  • 4 gözlü lineer tip agrega bunkeri bulunmaktadır. 
  • Elektrik, su ve pmomatik tesisatları üzerinde çalışmaktadır. 
  • Beton ve düz yerlere konumlandırılarak, kolay aktarım sağlanır. 
  • PLC sistemleriyle ve operatörle çalışmaktadır. 

Mobil Beton Santrali Neden Kullanılmalıdır?

Sabit beton santraline göre çok daha avantajlı olan mobil santraller, kolay bir kurulum sağlamakta ve betonun temel ihtiyaçlarını homojen bir şekilde dağıtarak, hızlı imalata geçebilmektedir. Hem zaman hem de maddi açıdan karlı olan bu sistemler, büyük inşaat projelerinde düz bir zemin üzerine yerleştirilerek, inşaatla yakın temas halinde kalınmasını sağlamaktadır. 1 adet tır çekicisiyle taşınmakta olan ana ünite, kolay bir şekilde taşınarak, kısa zamanda beton nakliyesinin yapılmasını sağlar. 

İnşaat proje alanının içinde veya yakınında bir alanda kurularak, hızlı üretimle beton ihtiyacının hemen karşılanmasına olanak verecektir. Dayanıklı bir şasesi bulunan bu sistemler, sökülebilir ve kolay bir şekilde yer değiştirilerek kullanılabilir. Taşınma ve taşıma kolaylığı sunmanın yanı sıra, izin almadan birçok inşaat alanına kolay bir şekilde tedarik edilerek, avantajlı bir şekilde işlemlerinizi yapmanızı sağlayacaktır. 

Tam Otomatik Mobil Beton Santrali 

Mobil agrega ön besleme sistemlerine sahip olan tam otomatik sistemler, çimento helezonu ve silo filtresi üzerinden ön besleme yaparak, fazla iş gücüne ihtiyaç duymamaktadır. PLC kontrolleri bulunan bu sistemler, gün boyu dinamik bir şekilde üretim yaparak, çelik agrega yükleme rampası üzerinden doldurulabilecek şekilde hazırlanmıştır. Ana ünite açık yük alma özelliğine sahip, Avrupa Karayolu standartlarına uygun şekilde çalışma disiplini bulunmaktadır. Tır çekicisi yardımıyla kolayca aktarım yapılabilen bu sistemler üzerinden hızlı ve kolay beton üretimi elde edilerek, kısa zamanda beton nakil işlemleri elde edilebilmektedir.

Mobil Beton Üretimi Santrali Fiyatları 

SCADA tabanlı beton üretim yazılımına sahip olan beton santralleri, PLC sistemleri üzerinden çalışmaktadır. Yüksek tartım hassasiyeti ile fazla malzeme kullanımına izin vermez, tasarruflu bir çalışma sergileyerek, kar etmenizi sağlar. Homojen bir şekilde madde karışımı yaparak, ileri teknolojiye sahiptir. Mobil santral sistemlerin fiyatları kullanımının kattığı avantajlara göre oldukça uygun gelecek aynı zamanda işlerinizi hızlandıracaktır. Mobil sistemler 7 ile 9 gün içerisinde hızlı bir şekilde kurularak, hızlı üretime başlayabilmektedir.