| Yorum yok


Beton santrali özellikle inşaat projelerinde, ihtiyaç duyulan betonun hazırlanmasını ve transmikserlerle doldurulmasını sağlayan tesislerdir. Bu tesislerde uygun içerikte ve dayanımda beton üretilerek küçük ya da büyük orandaki beton ihtiyaçları karşılanmaktadır. Beton santralleri farklı alt başlıklarda toplanmaktadır. Sahaya ve ihtiyaç duyulan beton miktarına uygun olarak farklı beton santralleri kurulabilmektedir.

 Beton Santrali Nedir?

İbar Makina Beton santrali en kısa haliyle beton üretilen tesis anlamına gelmektedir. Bu tesislerde; agrega, su ve çimento belirlenen oranlarda karıştırılarak, döküme hazır hale getirilmektedir. Beton santralleri içerisinde genellikle benzer donanımlar yer almaktadır. Bu bağlamda bir santralde; çimento silosu, beton mikseri ve besleme bandı ile agrega bunkeri bulunmaktadır. Agrega, farklı boyutlardaki çakıl ve kum malzemesine verilen genel isimdir.

 Beton santrali ihtiyaç doğrultusunda tasarlanan ve kurulabilen bir tesistir. Bu bağlamda yeri değişebilen ya da sabit duran beton santrallerinin proje sahasına getirilmesi ve burada kurulması mümkün olmaktadır.

 Beton Santrali Çeşitleri

 Üretimi yapılan beton santralleri; projenin büyüklüğü, inşaat süresi, saha ve buna benzer diğer koşullar göz önüne alınarak tasarlanmaktadır. Beton santrali seçimi konusundaki bir diğer faktör de maliyettir. Türkiye’de aktif bir şekilde kullanılan beton santralleri ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 – Kompakt Beton Santralleri (Saatte 30-175 metreküp beton)

 – Mobil Beton Santralleri (Saatte 30-150 metreküp beton)

 – Sabit Beton Santralleri (Saatte 60-480 metreküp beton)

 – Şantiye Tipi Beton Santralleri (Saatte 30 metreküp beton)

 İbar Beton santralinin tasarımı ve maliyeti değişse de, hepsinin çalışma prensibi birbirine benzemektedir. Bu bağlamda; santraldeki beton malzemeleri karıştırılmakta, miktar kontrol edilmekte ve taşınmaktadır. Tüm bu aşamalar esnasında da; mekanik, elektrik, pnömatik ve hidrolik sistemlerden yardım alınmaktadır.

 Beton mikseri, beton santrali için en önemli parçalar arasında yer almaktadır. Tıpkı beton santrallerinde olduğu gibi beton mikserlerinde de farklı çeşitler bulunmaktadır. Bu kapsamda tercih edilebilecek mikser çeşitleri; tek milli, çift milli, turbo pan ve planet beton mikseri olarak sıralanmaktadır. Beton mikseri seçerken, şantiye ihtiyacı, beton miktarı, maliyet ve buna benzer diğer faktörlerin de göz önüne alınması gerekmektedir.

 Kompakt Beton Santralleri

 Kovalı beton santrali, kompakt beton santralleri için kullanılan diğer isimdir. Bu santraller genellikle sahada santral kurulmasına yeterli alan bulunmadığı zaman tercih edilmektedir. Santralin taşınması oldukça kısa sürmekte ve ekonomik açıdan da ucuz sayılmaktadır. Kompakt beton santralleri çoğu zaman konteyner şeklinde üretilmektedir. Bu santralin avantajları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

  • Küçük yerlerde rahatlıkla kurulumu yapılabilmektedir.
  • Havayolu, denizyolu ya da karayolu ile nakliyesi mümkündür. Ulaşım kısa sürede tamamlanmaktadır.
  • Kurulum esnasında temel ve yükleme rampası gerekmemektedir.
  • İş esnasında ya da iş bitiminde yeri değiştirilebilmektedir.
  • Düşük temel maliyetine sahiptir.
Kompak Beton Santrali Resmi

 Mobil Beton Santralleri

İbar Mobil beton santrali

                                                                                                                                       Mobil Beton Santrali Resmi

                                                                                                                                                       

 Mobil beton santralleri, projenin kısa süreli olması ve proje bitiminde santralin tekrar kullanılacağı durumlarda tercih edilmektedir. Bu bakımdan mobil beton santralleri, sabit beton santrallerinin tam tersi bir durum için kullanılmaktadır. Mobil beton santrallerinin kurulumu için yalnızca betondan yapılan düz bir zemine ihtiyaç duyulmaktadır. Buna göre mobil beton santralleri özellikleri aşağıdaki gibidir.

 – Kurulumu en fazla 2 gün sürmektedir.

 – Karayolu ile kısa sürede ve rahatlıkla taşınabilmektedir.

 – İş esnasında ya da iş bitiminde yeri değiştirilebilmektedir.

 – Özel kurulum iznine ihtiyaç duyulmamaktadır.

 – Temel için yalnızca beton serili düz bir zemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple de temel yapımı için ekstra bir maliyet gerekmemektedir.

 

 Sabit Beton Santralleri

 Sabit beton santralleri, uzun süreli projeler için gerekli yüksek üretim kapasitesini sağlayabilecek sistemlerdir. Buna göre sabit beton santralleri yapılırken çok uzun bir süre aynı lokasyonda duracağı da göz önüne alınmaktadır. Bu sebeple sabit beton santrali; kompakt ya da mobil beton santralleri gibi yer değiştirme avantajı taşımamaktadır. Özel saha yerleşimine gereksinim duyulan sabit beton santralleri özellikleri aşağıdaki listede yer almaktadır.

 – Sabit bir alanda üretim yapmaktadır.

 – Saatte 480 metreküp civarında beton üretimi yapılabilmektedir.

 – Geniş sahalarda konforlu bir kullanım alanı oluşturmaktadır.

 – Yüksek verim elde edilebilmektedir.

 – Özel saha yerleşimi için uygundur.

 

 Şantiye Tipi Beton Santrali

Şantiye tipi Beton santrali resmi

 Beton miktarının az olması ve ekonominin düşünüldüğü durumlarda şantiye tipi beton santralleri kullanılmaktadır. Bu tipteki santrallerin kurulumu neredeyse 1 saat sürmektedir. Bu sebeple de ihtiyaç olan her yerde ve her saatte beton üretimi yapılabilmektedir. Şantiye tipi santraller maliyet bakımından diğer santrallerden daha ekonomik olmaktadır. Ancak bunun dışında şantiye tipi beton santralleri avantajları da bulunmaktadır.

 – Yüksek mobiliteye sahiptir, her alana uyum sağlayabilmektedir.

 – Yaklaşık 1 saate kurulumu tamamlanmakta ve vince de ihtiyaç duyulmamaktadır.

 – İstenilen dayanımda beton üretilebilmektedir.

 – Düşük kapasitede yüksek verimler elde edilmektedir.

 – Kurulum esnasında ekstra bir temel ihtiyacı duyulmamaktadır.

 – Küçük çaplı projelerde şantiye içerisinde üretim imkanı sağlamaktadır.

 – Proje sahasında doğrudan üretim ve anında uygulama yapılabilmektedir.

 – Beton nakliyesinden tasarruf edilmektedir.BENZER HABERLER

Soru, Görüş ve Önerileriniz için

Bizlere İstediğiniz Zaman Ulaşabilirsiniz